toukeratas.com
   » tõukeka foorum
   » about toukeratas.com
   » meie sõbrad

modifikatsioonide piibel
   » sisukord
   » sissejuhatus
   » käepidemed
   » lenks
   » kaelakausid
   » esikahvel
   » kokkupanemismehhanism
   » tallalaud
   » pidur
   » rattad
   » laagrid

veel serveris
   » videod
   » pildid
Modifikatsioonide piibel


Kaelakausid
   - viimati uuendatud: 6. mai 2006
Kaelakausid on "kausside" sees olevad laagrid, mis omakorda asuvad tõukeka kaelatoru ülal ja all otsas. Tänu kaelakaussidele saab lenksu pöörata igal tõukekal ja jalgrattal. Paraku kui tehnikasse süveneda, siis kaelakausside modifitseerimine on üks kõige õlisemaid töid tõukeka juures.

Mõisted
FSA - kaubamärk, mille all müüakse lisaks muude MTB ja Freeride rattajuppide seas ka häid kinniseid kaelakausse, mida on võimalik saada ka Eestist (saadaval Veloplusist, aadressil Saku 3, Tallinnas).

Tavalised lahtised kaelakausid
Nende all siis mõtlen ma neid kaelakausse, mis on tõukekal alguses juba olemas. Iga vähegi normaalsema tõukeka kaelakausside suurus on 1 1/8 tolli, mis ühtib ka BMXi kaelakausside suurusega. Mõned tavalised kaelakausid koguvad pigem tolmu, lähevad puruks, hakkavad logisema või midaiganes. Tavaliselt need vastupidavad pole, kuigi minu esimesel uus-A mudelil pidasid need päris kaua vastu ja libisevad päris hästi. Kui aga tavakaelakausid ribadeks lagunevad, siis järgnev lahendus on mõne reavahe võrra allpool.

BMXi kaelakausid ja nende paigaldamine
Kui just uute kaelakausside ostmiseks läheb, soovitan kindlalt BMXi kaelakausse, mis on reeglina väga vastupidavad ja hea kvaliteediga. Normaalne hinnaklass varieerub kusagil 250-550 krooni vahel, seega hoidke silmad lahti enne kui midagi kallimat soetate. Isiklikult soovitan ma FSA kinniseid kaelakausse (mida mujad sõitjad ka kiidavad, nii tõukeratturid kui ka BMX sõitjad), mille paigaldamine pole nii õline töö kui lahtiste kaelakausside paigaldamine. Kui ost on tehtud, siis on vaja kaelakausse paigaldada vaja eksju. Rattapoodide kaudu paigaldamine võtab nii raha kui ka aega (kuna neil on tihti tööd, siis saab töö kätte alles 24h pärast tavaliselt). Kuidas säästa aega ja 150 krooni?

Töö käik: Loomulikult toon siin välja selle, kuidas õigesti paigaldada kaelakausse. Et saaks üldse uusi kaelakausse kaela sisse paigaldada, peab enne eemaldama kahvli, pealmised/alumised lahtised kausid koos laagritega nii, et jääks alles ainult need kaks kaela sisse löödud kaussi (kui need tulid ka logisedes välja niisamagi, siis oli ka aeg vahetada kaelakausse!) - neid kausse lüüakse välja seestpoolt, pannes kaela sisse mõni pikem laia lameda peaga kruvikeeraja ja toksides haamriga vastu kruvikeeraja käepidet saab sisselöödud kausid kaelast välja.

Nüüd, teeme kontrolli - juhul, kui sul eelmised kaelakausid logisesid, mis oleksid pidanud sisselöödud olema, siis tuleb uute kaelakaussidega kontrollida, et see alguses kaelasisse käsitsi sisse proovides samamoodi juba sisse ei läheks. Kui see aga läheb ja see samuti logiseb, siis kaelakausside logisemise viga peitub selles, et kael ise on omadega mäel ja ära paindunud vms.

Kui kael on tühi, siis tuleb alustada uute kaelakausside paigaldamist. Kõige mugavam paigaldamisviis, nagu mina olen kuulnud, on seda kruustangide vahel tehes nii, et paned kas korraga ühe või mõlemad kausid koos kaela otste juurde, paned kruustangide vahele, hoiad kõiki 3 osa võimalikult sirgelt, et kruustange kinni keerates läheks kõik otse ilusti kaela sisse. Kui kruustange pole, siis haamer võiks ikkagi olla - siis saab kausid sisse taguda mõne puupaku peal. Minu soovitus: enne kui puudutad haamriga kaussi, pane mõni suss kausi peale, et ei lõhuks kausi ääri haamriga ära. Haamri-versioon võtab kruustangide omast arvatavasti ca 4-5 korda kauem aega.

Pärast kausside sisse surumist/tagumist võib panna kaela sisse ka muu staffi - laagrid, katted, tihendid ja siis kahvli ja kahvlile ka lenks. Aga enne vaata, et kahvlitoru algusesse ei jäänud mõni jupp vanast kaelakausist, mis läheb alumise kausi sisse - see tuleb enne ära eemaldada.

Kui ise ei julge kaelakausse paigaldada, aga palun, rattapoodides töötavad oma ala profid ja teevad oma tööd hästi.

Tulemus: kinniste (näiteks FSA) kaelakausside puhul saad endale mõnusad kiired mitteloksuvad kaelakausid. Algul võib küll tunduda, et keerab veidi raskelt, aga see on enamasti tingitud sellest, et nad on sissekandmata. Sel puhul sõida paar-kolm nädalat, tee palju tailwhippe ja barspinne ning küll sa siis tunned, et kaelakausid on hakkanud tööle.

Pildid:
   » Töö protsess
   » Tulemus

 
Loata kopeerimine on seadusega keelatud | info@toukeratas.com